W dniu 20 lutego 2018 roku o godz. 16:23 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Gdańsku przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym przy ulicy Podwale Grodzkie vis a vis Zieleniaka.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano początkowo 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 Gdańsk-Nowe Szkoty. Po przybyciu na miejsce zdarzenia oraz przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, iż tramwaj linii nr 2 na skutek wykolejenia się przed zjazdem ze skrzyżowania uderzył w samochód osobowy marki Mercedes stojący na światłach przed torowiskiem. Pojazd szynowy znajdował się ok. 2/3 swojej długości poza torowiskiem. W wyniku tego zdarzenia poszkodowane zostały 3 osoby:
• kierujący samochodem osobowym,
• motorniczy
• oraz pasażerka tramwaju.
Osoby poszkodowane przytomne z ogólnymi bólami i potłuczeniami zostały przetransportowane przez zespoły ZRM do szpitala na obserwację.
W celu postawienia tramwaju na szyny do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy ratownictwa technicznego z JR-G Nr 1 oraz dźwig i pogotowie sieciowe z Gdańskich Autobusów i Tramwai. Ponadto na miejscu pracowali także policjanci z WRD KMP w Gdańsku, ZRM oraz Straż Miejska.
Na miejsce przybyło także pogotowie sygnalizacji świetlnej ELDRO, które zajęło się naprawą oraz ponownym zainstalowaniem słupów sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Działania trwały niespełna 6 godzin z czego zdecydowaną większość czasu poświęcono na wkolejenie jednostki szynowej na tory w celu odblokowania miasta i udrożnieniu dróg miejskich.